×

Figyelmeztetés

JUser: :_load: Nem tölthető be a következő azonosítószámú felhasználó: 42
csütörtök, 17 április 2014 14:40

Országos 4. helyezés


 
Régen volt, hol is volt? történelem-versenyen
 
2014. április 15-én lezárult a Wallenberg Egyesület és a Külügyminisztérium által meghirdetett történelem verseny, melyre 137 csapat jelentkezett, az internetes forduló kitöltésével. A középdöntőre 9 városban került sor 8-8 csapat részvételével, melyek közül az első kettő képviselte régióját az országos döntőben. Az idei évben határontúliak is vetélkedtek, s közülük többen jutottak a 18 csapatos döntőbe.
 
A tapolcai Batsányi János Gimnázium és Kollégiumot Kalmár Emese, Tóth Rebeka, Kovács Gergő, Ölvegyi Roland (10. A) képviselte.
 
A délelőtti órákban a holokauszttal kapcsolatos fogalmakra, a Páva utcai Emlékközpont állandó kiállítására vonatkozó tesztfeladatsort töltötték ki a csapatok, majd elindultak a Belvárosba, ahol botlató köveket, zsidó emlékhelyeket kerestek fel.
 
Ezt követően a Külügyminisztériumban folytatódott a program, ahol a délelőtti eredmények alapján az első 10 csapat vetélkedhetett tovább egy vita-párbaj keretei között.
 
A témákra előzetesen készülhettek a diákok, de ott húzták ki a megfelelő tételmondatot.
 
1. A diplomata embermentők kockázat nélkül végezhették tevékenységüket 1944-45-ben, hiszen a nemzetközi jog védelme alatt álltak.
 
2. A magyar kormány 1944-ben kénytelen volt együttműködni a náci Németországgal.
 
3. Horthy kormányzó megmentette a budapesti zsidóságot, azzal, hogy leállíttatta a deportálásokat.
 
4. A náci és a sztálini totalitárius rendszer bűnei ugyanolyan megítélés alá kell, hogy essenek.
 
5. Az egyes országokban fellépő etnikai, nemzetiségi, vallási problémákat az állam feladata megoldani.
 
3 percben mellette vagy ellene kellett érvelni, majd ezt követően reagálni az ellenfél álláspontjára 2 percben.
 
Csapatunk a maximális 90 pontból 75-öt ért el, ezzel nyerte el a negyedik helyezést. Egy ponttal maradtak le a dobogóról.
 
Méltó versenyzéssel, alapos tudással emlékeztek diákjaink a holokauszt 70. évfordulójára. Gratulálok tanulóink teljesítményéhez!
 
A díjkiosztó zárásaként a svéd nagykövetasszony felidézte Raoul Wallenberg életútját és hősies helytállását. Majd Fónagy János államtitkár beszédében kiemelte: ez a verseny alkalmas arra, hogy az emberi felelősségvállalás jelentőségéről elgondolkodjanak a fiatalok. Utalt arra a régi zsidó bölcsességre, parancsra, mely szerint a történetedet "Meséld el fiadnak!", így a további generációk ismeretei sem halványulnak el múltunk eseményeiről.
 
A csapatnak további szép sikereket kívánok!
 

Riba Erzsébet felkészítő tanár

 

Megjelent: 2690 alkalommal Utoljára frissítve: csütörtök, 17 április 2014 14:46
H K Sze Cs P Szo V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ajánló


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; ModBMK2Helper has a deprecated constructor in /home/pan10000/honlapok/tapolca.hu/regi/modules/mod_bm_slider_for_k2/helper.php on line 23

SFbBox by diaita